W ostatnim czasie w świecie rzęs pojawił się nowy trend w postaci systemu UV Lash. Dyskutuje się nie tylko o wygodzie i praktyczności korzystania z lampy UV, ale także o tym, że promieniowanie to może przyczyniać się do szybszego starzenia się skóry, powstawania zmarszczek, a nawet raka. Postanowiłam więc w niniejszym artykule raz na zawsze rozwiać wątpliwości dotyczące bezpiecznego stosowania systemu UV Lash.
Lampy UV - ukryte zagrożenie?
Niemal każdej innowacji technologicznej na rynku towarzyszą zarówno entuzjastyczne owacje, jak i ostrzeżenia o tym, jak bardzo niebezpieczna jest to rzecz. Oczywiście ten "szum" nie ominął też lamp UV, które są częścią systemu UV Lash. Podczas gdy niektórzy uważają go za rewolucję i przełomową nowość, która zmieni całą branżę, inni wolą zachować dystans lub wręcz otwarcie mówią o tym, że są lampy i klej UV są złe.
U mnie osobiście praca z systemem UV Lash dobrze się sprawdziła. Podoba mi się, że jest to szybkie, efektywne i nie muszę wciąż pilnować wilgotności i temperatury. Choć na początku naciskanie pedału i synchronizacja pracy rąk była dla mnie nie lada wyzwaniem 🙂
Doceniam również to, że klej UV nie ma mocnego zapachu, więc błona śluzowa mojego nosa tak bardzo nie cierpi. Wręcz się dziwię, że przez te długie lata podczas klasycznego klejenia nie przeszkadzały mi tak intensywne opary kleju.
Podobnie pozytywne opinie słyszę od innych koleżanek z branży, ale oczywiście otrzymuję również wiele pytań dotyczących tego, na ile bezpieczne są lampy UV i czy można wierzyć informacjom na temat ich bezpieczeństwa.
A więc jak jest naprawdę? Czy stosowanie lamp UV i kleju UV jest przyszłością naszej branży, czy tkwi w tym jakiś haczyk?
Oceňuji také to, že UV lepidlo není tolik cítit, a tak tolik netrpí moje nosní sliznice. Až si skoro říkám, že je k nevíře, že mi tolik intenzivní výpary z lepidla při klasickém lepení dlouhá léta nevadily.
Podobně pozitivní ohlasy slýchám i od ostatních kolegyní z oboru, ale samozřejmě se mi na emailu množí i dotazy, jak jsou UV lampy bezpečné a zda se informacím o jejich bezpečnosti dá věřit.
Jak to tedy je? Je používání UV lamp a UV lepidla budoucnost našeho oboru nebo to má nějaký háček?
Krótko o promieniowaniu UV
Na promieniowanie UV jesteśmy narażeni każdego dnia, gdy tylko wyjdziemy na światło dzienne. Wchłaniamy je przez skórę i choć światło słoneczne jest dla nas niezbędne, w dużych ilościach jest raczej szkodliwe. Z tego powodu stosujemy kremy z filtrem SPF i akcesoria ochronne, takie jak okulary przeciwsłoneczne, nakrycia głowy itp.
Światło słoneczne zawiera promieniowanie o różnych długościach fal z różnymi oznaczeniami (UVA, UVB i UVC). Długość fali używana w UV aplikacji rzęs to UVA (360 do 400 nanometrów). Lampy oferowane w sklepie internetowym Lashes PRO mają długość fali 395 - 400 nm.
Podczas aplikacji rzęs klientka otrzymuje dawkę promieniowania odpowiadającą krótkiemu pobytowi na słońcu w słoneczny wiosenny lub letni dzień (0,22 mW/cm2). Jeśli stosujesz UV przez cały dzień, dawka jest oczywiście wyższa, ale należy podkreślić, że światło dociera do Ciebie tylko poprzez odbicie, a nie bezpośrednio.
Nawiasem mówiąc, jeśli jesteś stałym czytelnikiem mojego bloga, od dawna już o tym wiesz z artykułu UV Lash System – czy nadeszła rewolucja w przedłużaniu rzęs?.
Najbardziej szczegółowo lampami UV w stylizacji rzęs zajmuje się obecnie Nora de Paula. Polecam śledzić jej Instagram @lash_artistry_prague (CZ), gdzie stopniowo umieszcza wnioski wynikające z jej badań.
Stosowanie lampy UV wymaga zręczności i pewnej dozy ostrożności. Lampy z technologią UV są bowiem, jak wiele rzeczy w życiu, dobrym sługą, ale złym panem. Niemniej jednak rozsądna ostrożność powinna być w profesjonalnej pracy zawsze sprawą oczywistą.
Sztuczne rzęsy i alergie – jak to wygląda w przypadku systemu UV Lash?
Niektóre koleżanki twierdzą, że po przejściu na system UV Lash, problem z alergią u niektórych klientek został rozwiązany. Może tak być, ale zdecydowanie bym na to nie stawiała.
Klej dla systemu UV podobnie jak zwykły klej do rzęs zawiera cyjanoakryl. Jest go wprawdzie mniej, ale wciąż tam jest. Jeśli więc klientka jest uczulona na ten składnik, reakcja alergiczna u niej się pojawi.
W przypadku niektórych klientek podrażnienie oczu mógł powodować czarny barwnik w zwykłym kleju. W ich przypadku użycie kleju UV nie powinno więc powodować reakcji, ponieważ klej UV jest krystalicznie przeźroczysty.
Dlatego przed każdą aplikacją należy zapytać, czy klientka miała jakiekolwiek reakcje alergiczne lub czy po aplikacji rzęs odczuwała jakiś dyskomfort. Objawy alergii mogą być różne - najczęściej jest to obrzęk powieki, zaczerwienienie oka, uczucie ciała obcego w oku lub łzawienie. Ale może to być również obrzęk węzłów chłonnych na szyi, problemy z oddychaniem, silny katar lub kichanie.
Korzystając z lampy UV ważne jest między innymi ustalenie, czy klientka jest uczulona na słońce (czyli na promieniowanie UV). Objawia się to tak zwaną pokrzywką słoneczną lub wysypką. Wrażliwość na promieniowane UV mogą zwiększać też niektóre leki lub kremy. Przed rozpoczęciem aplikacji sztucznych rzęs zapytaj klientkę, czy przyjmuje obecnie antybiotyki, leki na nadciśnienie lub preparaty lecznice z zielem dziurawca. Podrażnienie skóry w połączeniu z promieniowaniem UV mogą spowodować też leki lub kremy przeciwzapalne lub niektóre leki psychotropowe.
WSKAZÓWKA: Aby klientka się nie wystraszyła, że z powodu aplikacji rzęs jest przesłuchiwana, spróbuj zadać proste pytanie: "Czy stosuje Pani jakieś środki czy preparaty, z powodu których należy unikać ostrego słońca?" Z pewnością odpowie chętniej niż gdybyś przeprowadzała z nią cały wywiad lekarski i pytała o przyjmowane medykamenty.
Wszystkie zebrane informacje wpisz następnie w karcie klientki. Po pierwsze, będziesz mieć wszystko czarno na białym, a po drugie, przy następnej wizycie wystarczy spojrzeć w kartę i zapytać, czy nadal wszystko się zgadza lub informacje zaktualizować.
Oczy stylistki rzęs są na wagę złota
Oczy, wraz z dłońmi, są naszym najważniejszym narzędziem pracy i jako takie musimy je chronić w pierwszej kolejności. Jeśli pracujesz z systemem UV przez dłuższy czas, absolutnie konieczne jest, aby chronić oczy za pomocą okularów z filtrem UV.
Jeśli używasz okularów dioptrycznych lub z jakiegoś powodu zwykłe plastikowe okulary ochronne nie są dla Ciebie odpowiednie, możesz zamówić wysokiej jakości parę okularów z filtrem UV wykonanych na zamówienie przez optometrystę.
Jak pisałem powyżej – Twoje oczy nie są narażone na bezpośrednie działanie promieni lampy UV, ale na ich odbicie. Powstaje ono na taśmach lub płatkach, którymi podklejane są rzęsy klientki. Nie wszystkie materiały odbijają światło z taką samą intensywnością. Możesz być zaskoczona różnicami między taśmami. Zresztą można się o tym przekonać samemu lub więcej o tym przeczytać na instagramowym profilu @ash_artistry_prague (CZ).
W teście przeprowadzonym przez stylistkę Norę de Paula materiałem o najniższym odbiciu okazały się żelowe podkładki Lashes PRO. Nieco więcej światła odbija taśma Nichiban a najwyższy współczynnik odbicia w przeprowadzonym teście miała jasno niebieska taśma.
Klientki bezpieczne i zadowolone
Ważne jest, by podczas korzystania z lampy UV myśleć także o klientce. Choć ma zamknięte oczy, migotanie lampy UV nie musi być akurat przyjemne. Ponadto, to klientki wystawione są na bezpośrednie "uderzenie" lampy UV. Świeci wprawdzie z większej odległości (w przypadku lampy UV Expert z 50 cm), zawsze tylko przez kilka sekund, a sesja nigdy nie trwa na tyle długo, by spowodować problemy, ale lepiej zapewnić jak największą możliwą ochronę.
Najlepszym sposobem ochrony oczu klientki jest przyklejenie taśmy nie tylko wokół dolnej krawędzi oczu, ale też na całej powiece. Nie wszystkie klientki mogą czuć się z tym komfortowo, więc przynajmniej spróbuj im to zaproponować lub znajdź kompromis, który będzie odpowiedni dla każdej z Was.
Nejlepším způsobem, jak oči klientky ochránit, je přelepení pásky nejen kolem dolního okraje očí, ale i přes oční víčko. Ne všem klientkám to může být pohodlné, tak jim to alespoň zkuste navrhnout, případně najděte kompromis, který bude vyhovovat oběma.
Więcej informacji na temat najlepszego sposobu przeklejania oczu można znaleźć w artykule Taping i praca z taśmą jako sposób na doskonałe rezultaty.
Wierzę, że podejdziecie do nowości, jaką wciąż jest system UV, jak prawdziwe profesjonalistki i będziecie chronić swoje zdrowie i zdrowie swoich klientek najlepiej, jak potraficie.
Na zakończenie chciałabym podzielić się z Wami jeszcze jednym lifehackiem w aplikacji sztucznych rzęs przy pomocy UV.
Aby upewnić się, że wszystkie rzęsy trzymają się tak, jak powinny, po zakończeniu aplikacji mrugnij jeszcze lampą na rzęsy od dołu. Zaasekurujesz się w ten sposób, że naprawdę cały klej UV jest niezawodnie utwardzony. Nieutwardzony klej mógłby bowiem w kontakcie ze skórą wywołać reakcję alergiczną. Ponadto, dzięki dokładnej kontroli i dodatkowemu utwardzeniu, zapewnisz długotrwałą retencję do 6 tygodni!
Trwałość zestawu rzęs nie zależy od zastosowanej technologii, ale przede wszystkim od umiejętności i staranności każdej stylistki rzęs. W artykule KONIEC ze złą retencją rzęs – te 3 rzeczy musisz wiedzieć! opisuję, jak sprawić, by rzęsy miały nieskończenie długą trwałość.
Życzę tylko wspaniałych doświadczeń w korzystaniu z systemu UV i wielu zadowolonych klientek. Jeśli będzie Cię interesowało cokolwiek na temat lamp UV i przedłużania rzęs przy pomocy systemu UV, ucieszę się, jeśli zostawisz mi wiadomość na Facebooku.