Retencja rzęs jest jednym z najważniejszych czynników, który znacząco wpływa na to, czy klientki będą zadowolone z przedłużonych rzęs czy nie. Im lepsza jakość retencji, tym dłużej rzęsy się utrzymają, a Ty będziesz mieć czas, aby sprawić radość większej liczbie klientek. Jest to więc korzystne dla obu stron: klientki będą zadowolone, a Ty będziesz mogła poszerzyć swoją bazę klientek.
Dlaczego retencja rzęs jest tak ważna?
Nowe klientki możesz przyciągnąć do salonu za pomocą mediów społecznościowych, zwłaszcza za pośrednictwem świetnych zdjęć swojej pracy, ale nie ma to jak pozytywne recenzje od obecnych klientek. Kiedy będą Cię polecać swoim koleżankom, z pewnością wspomną o atmosferze panującej w salonie i o tym, z jakimi doskonałymi wachlarzykami zawsze z salonu wychodzą, ale decydującym czynnikiem może być również to, jak długo rzęsy im się trzymają. I na tym ostatnim punkcie skupimy się w niniejszym artykule.
Retencja rzęs to czas, przez jaki sztuczne rzęsy utrzymują się na naturalnych rzęsach, zanim wypadną.
Każda z nas ma inny cykl wzrostu rzęs, który ponadto nieustannie się zmienia. Zależy to na przykład od pory roku, ale także od hormonów. Każdego dnia ludzie tracą średnio od 3 do 5 naturalnych rzęs na jedno oko. Jest to całkowicie normalne i zdrowe. Ale ponieważ nie da się tego określić dokładnie, trudno też wskazać, przez jaki czas zestaw przedłużonych rzęs powinien się utrzymać. Możemy rozmawiać o przedziale 4-7 tygodni. Aby zbliżyć się do tej górnej granicy, warto przestrzegać poniższych wskazówek, które mogą pozytywnie wpłynąć na retencję.
1. Temperatura i wilgotność w salonie
Nie chodzi o to, aby Tobie lub klientce było w salonie przyjemnie cieplutko. Temperatura i wilgotność powietrza mają bowiem znaczący wpływ na trwałość kleju! Niezależnie od tego, czy używasz kleju dla początkujących, czy dla bardziej doświadczonych, idealna wilgotność powietrza wynosi 45%, a idealna temperatura to 23°C. Dopuszczalny zakres wilgotności wynosi od 40 do 60%, a zakres temperatur od 18 do 28°C. Dzięki temu, że wszystkie nasze kleje nie są wrażliwe na drobne wahania i mają szeroki zakres dopuszczalnej wilgotności i temperatury, bardzo dobrze sprawdzają się w pracy.
Jeżeli wilgotność w pomieszczeniu jest wyższa niż idealna, główny składnik kleju (cyjanoakrylan) aktywuje się wcześniej, co przyspiesza proces utwardzania. Oznacza to, że klej może wyschnąć jeszcze przed nałożeniem sztucznej rzęsy na naturalne rzęsy klientki. Z drugiej strony, jeśli w salonie będzie chłodno i sucho, co może się zdarzyć zwłaszcza zimą, klej będzie wysychał wolniej niż zwykle, a klientka może potem narzekać na słabą retencję, a tego przecież nie chcemy.
WSKAZÓWKA: Jeżeli nie chcesz zawracać sobie głowy temperaturą lub wilgotnością w salonie, wybierz klej UV, który jest utwardzany przy pomocy lampy UV. Dzięki temu będziesz miała pewność, że nie stwardnieje on samoistnie wcześniej niż powinien. Przeczytaj więcej o UV lash systemie.
2. Dobór kleju w zależności od szybkości schnięcia
Jak zasygnalizowałam już w pierwszym punkcie, istnieje kilka rodzajów klejów. Wybierz właściwy zależnie od swoich doświadczeń i preferencji. Dla każdego kleju znajdziesz informacje na temat jego szybkości schnięcia. Ale co to dokładnie oznacza? Jest to czas, który rozpoczyna się od wyciągnięcia sztucznej rzęsy z kropli kleju i kończy się jej prawidłowym osadzeniem na naturalnej rzęsie.
Jeżeli używasz kleju, który wysycha w ciągu 1 sekundy, ale umieszczenie rzęs zajmuje Ci 2 sekundy, może się zdarzyć, że rzęsy odpadną niedługo po wyjściu klientki z salonu. Przeciwnie, jeżeli musisz przytrzymywać sztuczną rzęsę na naturalnej przez jakiś czas, zanim klej wyschnie, Twoja praca niepotrzebnie się wydłuża i naklejenie całych wachlarzyków potrwa o wiele dłużej, niż realnie potrzebujesz.
Właśnie z tych powodów w naszym sklepie internetowym można znaleźć zarówno klej dla początkujących, który wysycha w 5 sekund, jak i klej dla bardziej doświadczonych, który wysycha w 2 sekundy.
3. Świeżość i przechowywanie kleju
Gdy kupisz nowy klej, ale jeszcze nie czas, by go używać, przechowuj go w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, najlepiej w lodówce. Przed jego użyciem sprawdź okres ważności i nigdy nie używaj kleju, który stracił ważność! Z tego powodu kupowanie dziesiątek klejów na zapas, tylko dlatego że są w promocji, nie jest dobrą decyzją. Mogą one bowiem potem wylądować w koszu, ponieważ nie będą już nadawać się do użytku.
Nie jest też wskazane, aby używać kleju od razu po wyjęciu z lodówki – pozostaw go w temperaturze pokojowej na co najmniej 24 godziny. Po otwarciu nie należy wkładać go z powrotem do lodówki, lecz przechowywać w chłodnym, suchym miejscu z dala od światła słonecznego. Aby zapewnić najlepszą retencję, staraj się klej zużyć w ciągu 30 dni od otwarcia.
WSKAZÓWKA: Jak już pewnie wiesz, klej ma ogromny wpływ na retencję. Jeśli jednak wciąż się z nim w pełni nie zaprzyjaźniłaś i czujesz, że jest nad czym popracować, polecam Ci inny artykuł, w którym szczegółowo opisałam 5 zasad pracy z klejem.
4. Czystość naturalnych rzęs
Przed nałożeniem sztucznych rzęs upewnij się, że naturalne rzęsy klientki są idealnie czyste. Oznacza to, że nie ma na nich tuszu do rzęs, eyelinera, a na okolice oczu klientka nie nałożyła kremu nawilżającego lub produktów na bazie oleju. Wszystko to miałoby bardzo negatywny wpływ na trwałość rzęs!
Nawet jeśli poinstruowałaś klientki, aby przychodziły na uzupełnianie rzęs bez makijażu, znajdą się takie, które przyjdą pomalowane. W takim przypadku nie ma nic prostszego niż danie im płatka do demakijażu i wody micelarnej lub bezolejowego płynu do demakijażu i poproszenie o samodzielne usunięcie makijażu. Na pewno pójdzie im to sprawniej niż Tobie. A Ty potem zadbasz o same rzęsy. Przy pomocy pianki do mycia, delikatnej szczoteczki i mikroszczoteczek usuniesz z rzęs wszelkie niepożądane nieczystości. No, a potem nie zapomnij nałożyć primera, który zadba o odtłuszczenie rzęs.
WSKAZÓWKA: Chcesz odświeżyć wszystkie wskazówki i porady, które moim zdaniem są ważne w naszej pracy? Przeczytaj artykuł „Praktyczne wskazówki, jak postępować przy uzupełnianiu sztucznych rzęs”, a także „3 powody, dla których przy przedłużaniu rzęs należy zawsze użyć primera”.
5. Prawidłowe oddzielanie rzęs
Upewnij się, że sztuczną rzęsę przyklejasz zawsze tylko do jednej naturalnej rzęsy i że okoliczne rzęsy nie są nasiąknięte klejem. Zapewnisz to odpowiednim oddzielaniem. Aby oddzielić rzęsy, używaj pęset i każdą rzęsę przytrzymuj tak długo oddzieloną od innych, dopóki nie będziesz w 100% pewna, że klej jest odpowiednio utwardzony.
Jeżeli nie poświęcisz wystarczająco dużo czasu na oddzielanie rzęs i przyspieszysz swoją pracę, źle przyklejone rzęsy bardzo szybko odpadną i rozzłoszczoną klientkę zobaczysz w salonie wcześniej, niż byś chciała. Ponadto rzęsy mogą się skleić (tzw. stickies). Klientki będą miały odczucie ciągnięcia, a poza tym nie będą ładnie wyglądać. Jeżeli jednak mimo wszystko rzęsy przypadkowo gdzieś się skleją, można je jeszcze uratować podczas końcowej kontroli całej pracy i ostrożnie rozdzielić.
6. Prawidłowa pozycja sztucznych rzęs
Potrzeba trochę praktyki, aby prawidłowo naklejać sztuczne rzęsy. Teraz możemy na to spojrzeć od strony teoretycznej, co w praktyce bardzo się przyda.
Nóżka sztucznej rzęsy powinna gładko przylegać do nasady naturalnej rzęsy całą swoją powierzchnią (zwykle około 2-3 mm). Jeżeli podstawa wachlarzyka nie przylega do rzęsy prawidłowo, może się o coś zaczepić i cała rzęsa się zerwie. Jeżeli sztuczna rzęsa lub wachlarzyk jest skierowany ukośnie, powierzchnia, na której jest klej, będzie znacznie ograniczona i z tego powodu nie będzie się dobrze trzymać.
Z góry trudno zobaczyć te szczegóły, więc nie wahaj się pochylić bardziej w stronę klientki i spojrzeć na rzęsy z profilu. Tylko z tej perspektywy można się upewnić, że podstawa sztucznej rzęsy przylega tak jak powinna.
7. Wymiana kropli kleju
O kleju powiedziałyśmy sobie już wiele, ale jest jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać podczas używania kleju, a mianowicie odpowiednia wymiana jego kropelek. Kropla naszych klejów pozostaje bowiem świeża przez godzinę, maksymalnie półtorej godziny. Jeśli potrzebujesz znacznie więcej czasu na pracę, nie ma problemu, pamiętaj tylko, aby wziąć świeżą kroplę kleju.
Ten punkt nie dotyczy klejów UV, które samoistnie nie wysychają.
8. Ciężar przedłużonych rzęs
Sztuczne rzęsy będą miały tendencję do wypadania, jeżeli będą zbyt ciężkie dla naturalnych rzęs. W przypadku, gdy klientka ma bardzo cienkie naturalne rzęsy lub regenerują się one po złej jakości aplikacji sztucznych rzęs w jakimś innym salonie, nie jest wskazane przyklejanie dużych i ciężkich wachlarzyków. Wyjaśnij klientce, że tym razem zamiast rzęs 5D zastosujesz tylko rzęsy 3D. Z pewnością to zrozumie i będzie wolała mniejszą objętość z dłuższą trwałością.
Jak już wspomniałam, rzęsy wypadają i odrastają stopniowo. Z tego powodu u każdej klientki z pewnością znajdziesz rzęsy typu baby, które będą znacznie krótsze i delikatniejsze niż wszystkie pozostałe. Do tych rzęs też nie jest wskazane doklejanie tych sztucznych. Ponownie mogłoby się zdarzyć, że wachlarzyk będzie zbyt ciężki dla rzęsy i szybko odpadnie.
9. Pouczenie klientek
Do tej pory skupiałam się na tym, jak swoją pracą w salonie można poprawić retencję. Ale z pewnością wiesz, jak bardzo ważna jest późniejsza dbałość o nie. Nie zapomnij więc pouczyć każdej klientki, choć może się wydawać, że już wszystko kilkukrotnie słyszała, o właściwej pielęgnacji. Im dłuższe i gęstsze rzęsy, tym bardziej konsekwentnie powinny o nie dbać.
Z reguły jest to 6 podstawowych zasad:
- nieużywanie produktów na bazie oleju
- zakaz stosowania tuszu do rzęs
- zachowanie ostrożności podczas usuwania makijażu
- niepocieranie powiek
- niespanie na brzuchu
- regularne czyszczenie i przeczesywanie rzęs
10. Lato wymaga szczególnej troski
Szczególną ostrożność należy zachować podczas przedłużania rzęs latem, kiedy warunki w salonie są zupełnie inne – zwłaszcza temperatura i wilgotność. Dla pewności przeczytaj artykuł, w którym szczegółowo skupiam się na 3 głównych rzeczach, na które trzeba latem uważać. Oprócz podstawowych wskazówek, jak dbać o rzęsy, można klientce również przekazać letnie porady zapobiegające przedwczesnemu wypadaniu sztucznych rzęs.
Życzę ci, aby przedłużanie rzęs szło sprawnie i co najważniejsze, aby wachlarzyki się mocno trzymały. Jeśli pomimo tych wskazówek nadal będziesz walczyć z retencją, zerknij także na ten wcześniejszy artykuł, w którym opisałam 3 rzeczy, które należy znać, by zapobiec złej retencji.